Sylvesterloppets maratontabell.

Uppdaterad 2018-12-18

Sedan Sylvesterloppet startade 1981 har drygt 1300 löpare trotsat snö, kyla, halka och starka vindar för att delta i tävlingen vid minst ett tillfälle.
Flest gånger har arrangörsklubbens Peter Comét sprungit.
Han har deltagit i alla lopp i obruten följd förutom premiäråret 1981 då han ännu inte påbörjat "löparkarriären".
Listan nedan upptar alla som sprungit minst 5 tävlingar.
Ev. felaktigheter tas tacksamt emot via mail.
 

Antal lopp Namn Förening / Ort Premiär-år
35 Comét, Peter IFK Nora 1982
24 Blücher, Tord Volvo Fritid / Storådalens SK 1994
24 Karlfeldt, Per-Erik IFK Nora 1989
22 Dahlqvist, Torbjörn Nora / IFK Nora 1994
22 Söderström / Andersson, Lars IFK Nora / Storådalens SK 1983
21 Larsson, Anders Motorps KF / Kumla SF / Kumla 1992
20 Eklöf, Per OK Milan / IFK Nora 1994
18 Holmqvist, Jan IFK Nora 1981
18 Malm, Eric Källbottens IK / IFK Nora 1981
17 Evertsson, Arne IFK Nora / Storådalens SK 1981
17 Jansson, Birgitta IFK Nora / Storådalens SK 1983
17 Visén, Bengt Volvo Fritid / Storådalen / Örebro AIK 1994
16 Robinson, Björn Granbergsdals IF / Karlskoga LK / Karlskoga LCK 1985
16 Rysén, Leif Brevens IF 1981
16 Wiker, Peter Hällefors LK 1991
15 Jansson, Anders IFK Lindesberg / Storådalens SK 1996
14 Bergsten, Thorsten Garphyttans IF 1981
14 Gustavsson, Anders Räddningstjänstens IF Nora 1992
14 Jensen / Lindberg, Eva Friskvården Nora / IFK Nora 1992
14 Ström, Linda Vedevågs IF / Hässelby SK / Lindesberg 1993
14 Sundberg, Tommy Hällefors LK 1997
13 Gunnarsson, Håkan Posten Hallsberg / Vretstorps IF 1985
13 Hansson, Åke Garphyttans IF / Örebro AIK 1981
13 Jedselius, Sam Norabygdens SK / IFK Nora / Nora 1996
13 Lundell, Börje Örebro, Örebro AIK, Glanshammars IF 2001
13 Oskarsson, Joakim Pershyttan / IFK Nora 2003
12 Gustafsson, Gösta IFK Nora 1985
12 Jedselius, Lotta Nora / IFK Nora / Team Halta Lotta 2003
12 Johansson, Lars Vretstorps IF 1983
11 Andersson, Sören Nora / Norabygdens SK / IFK Nora 1994
11 Andersson, Tommy Silleruds IF / IFK Nora / IK Spring Väst 2004
11 Bergner, Lennart Rynninge IK / Örebro AIK 1983
11 Bernhardsson, Roland Vretstorps IF / Volvo Fritid / BMV Hallsberg 1984
11 Eriksson, Anders Volvo Fritid / IFK Nora / OK Milan 1988
11 Fagerström, Göran Brevens IF 1988
11 Nilsson, Sven Järnvägsmännens IF / IF Start 1983
11 Roman, Kjell Götlunda IF 1982
11 Stenholm, Lennart Örebro / Örebro AIK / Svennevads IF 1997
11 Öberg, Ronny IFK Nora 1993
10 Arvidsson, Roger Kumla / Kumla SF 1996
10 Börjesson, Per Östansjö SK 2006
10 Eriksson, Tomas Brevens IF / Enhörna IF 1984
10 Forsberg, Tina Storådalens SK 1998
10 Grönroos, Simo IFK Nora / Örebro AIK 1984
10 Gustavsson, Tomas IFK Nora 1991
10 Johansson, Emil OK Milan / OK Tisaren 2001
10 Karasiak, Ove Åsbro GoIF 2003
10 Larsson, Tony Kungsörs SK 2003
10 Lidson, Mathias Kumla SF 1991
10 Romedahl, Krister IF Spartacus 1999
10 Sjöberg, Leif Kvismaredalens IF / IF Start / Almby MPD 1981
9 Almstedt, Morgan IFK Nora / Örebro AIK 1981
9 Andersson, Tommy Götlunda IF 1989
9 Carlsson, Gunnar IFK Nora 1982
9 Enmalm, Rose Marie Multi Signal / IF Start 1991
9 Forsberg, Sören IF Start 2003
9 Gyllberg, Roberth Hällefors LK / Kumla SF 1998
9 Hansson, Christer Örebro / Örebro AIK 2008
9 Harju, Pekka IFK Nora 1995
9 Karlsson, Åke Arboga / Götlunda IF 1992
9 Korkeakoski, Tom OK Milan 2001
9 Männikkö, Mauri Kungsörs SK 1993
9 Nilsson, Jonny Nora 2009
9 Pinni, Tomas Fåsjöhyttan/IFK Nora 1999
9 Sjöstedt, Ola Nora / OK Milan / Sandvik Nora 2008
8 Andersson, Göte Lesjöfors jogging 2005
8 Andersson, Henrik Kungsheden / Nora / Stensnäs IF / Gus Camp 1996
8 Andersson, Johnny PBL Bygg / Nora / Räddningstjänstens IF 1996
8 Andersson, Nils-Rune Kopparbergs IF 1984
8 Andersson, Roberth OK Milan / Nora 1989
8 Appelkvist, Staffan Nora 1997
8 Dahlgren, Sven-Olof Hällefors LK / Kopparbergs IF 1998
8 Ermefjäll, Jan Karlslunds IF 1990
8 Grönroos, Rolf Karlslunds IF / Nora 2004
8 Gustavsson, Lennart Räddningstjänsten Nora / IFK Nora 1992
8 Gustavsson, Mikael Räddningstjänstens IF Nora / Nora / Gus Camp 1994
8 Hummer, Mats Örebro AIK / Örebro / Karlslunds IF 2006
8 Johansson, Bertil Örebro / LIF-Stilen / IF Start 1998
8 Kölkvist, Dan Nora / Pershyttans SK / IFK Nora 1993
8 Larsson, Arne Axbergs IF / IF Start / Örebro AIK 1982
8 Lindén, Rolf IK Nitro / IFK Nora 1982
8 Lämgren, Jan-Ove SK Örnen, Kristinehamn / Östansjö SK 2007
8 Spjuth, Sören Aspa IK 2007
8 Strussenfelt, Mikael Karlskoga LK 2003
7 Agartsson, K-G Östansjö SK 2005
7 Andersson, Fredrik Kopparbergs IF / Västerås Friidrott 1990
7 Andersson, Idali Nora / Stensnäs IF / Gus Camp 2010
7 Andersson, Krister Nora / Åsbro GoIF / IFK Nora 1988
7 Attoff, Göran Örebro AIK 1988
7 Björk, Kurt Ervalla / Frövi / Hovsta / Örebro MIF 1982
7 Bodare, Sture Glanshammars IF 1991
7 Carlson, Ulf ORICA / Nora / IFK Nora 2007
7 Eriksson, Bernt Brevens IF 1988
7 Hast, Karl-Erik IF Spartacus 1991
7 Israelsson, Jan-Åke IFK Nora, Nora, OK Milan 2003
7 Jansson, Lars-Åke IFK Nora 1982
7 Johansson, Kent Östansjö SK 2009
7 Krigsman, Rolf Nora / Räddningstjänsten Nora 1991
7 Källqvist, Robert Nora / Norabygdens SK / IFK Nora 2005
7 Källström, Bo Storådalens SK / OK Milan 2010
7 Mossberg, Håkan IFK Nora / Kopparbergs IF 1981
7 Mossberg, Jan IFK Kristinehamn 2000
7 Nilsson, Uno Örebro / Karlslunds IF 1989
7 Norén, Jan Kvismaredalens IF 1982
7 Nytting, Arne IF Spartacus 1993
7 Robinson, Ralph Granbergsdals IF / Karlskoga LK 1985
7 Skoglund, Rolf IFK Nora 1981
7 Sundin, Bertil Örebro AIK 1998
7 Svensson, Ruth IFK Nora 1991
7 Wahlstedt, Johan Nora LTK / Karlsängskolan / IFK Nora 2006
6 Barkman, (Person), Tobias Försvarsmaktens IK / Lindecyklisterna / Lindesberg 2010
6 Bergström, Christer Räddningstjänsten Nora 1995
6 Borg, Sören Örebro AIK 2003
6 Drageryd, Lars KFUM Örebro 2005
6 Edström, Gunnar Fellingsbro AIK / Svillinge IF / Fellingsbro 2011
6 Engborg, Bosse Hällefors LK / Hellefors Data 2000
6 Ericsson, Mats Hjortstigens LL / Nora / Norabygdens SK 2007
6 Ericsson, Peter Nora / Nora Simsällskap 2011
6 Eriksson, Mattias Bombardier / OK Amne 2004
6 Fridhamre, Hanna Nora / IFK Nora 2012
6 Gustafsson, Therese Nora / IFK Nora 1996
6 Helmersson, Roger IFK Skövde 2000
6 Holm, Jörgen Landst.IF/Arb.IF/Örebro AIK/Lillån/IF Spartacus 1981
6 Jansson, Hans Kils AIK 2007
6 Jokikokko, Matti Motala AIF 2003
6 Jäsperi, Markku Brevens IF / Enhörna IF 1989
6 Karhula, Kauko SK Trim Virsbo 1994
6 Lindström, Åsa Nora / Larz-Erikz 2010
6 Linton, Steven Nora / Fingerboda IF 2003
6 Lundberg, Tommy Örebro 1996
6 Lundgren, Anders IFK Nora 1990
6 Myryläinen, Joukko Götlunda IF 1994
6 Nilsson, Sune Örebro AIK 1982
6 Nornvik, Mikael Glanshammars IF / Karlskoga 2007
6 Olkinuora, Jorma IFK Nora / Storådalens SK 1984
6 Pettersson, Håkan Vingåker / Bie GoIF 1982
6 Sjögren, Per KFUM Örebro Friidrott 2004
6 Sundström, Stefan IFK Nora 1987
6 Welander / Svenson, Peter Örebro / Örebro AIK 2004
6 Westerberg, Lisa OK Milan 2004
6 Virta, Olli Storådalens SK 2011
5 Andersson, Bo Fellingsbro AIK / Storådalens SK 1982
5 Andersson, Filip Nora / Stensnäs IF / Gus Camp 2010
5 Andersson, Kim Mötesplats löpning Ludvika / Ludvika 2013
5 Andersson, Peter Norabygdens SK / Nora 2008
5 Bohman, Stig Axbergs IF / Ingenjörsfirman Daro 1988
5 Borg, Daniel Nora / IFK Nora 2012
5 Byrén Hasse / Hans Brohyttans IF / IF Spartacus 2003
5 Börjel, Tomas Hjulsjö LK 2013
5 Edström, Eva Arboga Friskis & Svettis / Fellingsbro 2011
5 Einarsson, Tina Nora 2013
5 Eklöf, Östen OK Milan 1988
5 Eknor, Camilla Studentidrotten, Luleå / Stigmännen / Piteå 2006
5 Eknor, Kurt-Arne Kristinehamn 2006
5 Englund, Pär Adolfsbergs IK / Örebro AIK / Wedevågs IF 2008
5 Eriksson, Ann-Britt Örebro AIK / IF Start 1991
5 Eriksson, Torbjörn Glanshammars IF / MIF Örebro Kommun 2007
5 Eriksson, Ulf Hällefors LK 2000
5 Ewerhard, Knut Volvo Fritid 1988
5 Falk, Valter Örebro AIK 1981
5 Fareid, Per-Erik IFK Nora 1991
5 Flodin, Håkan ASEA Skandia / ABB / IF Spartacus 1984
5 Haglund, Anders Nora 2010
5 Hakola, Ilpo Kungsörs SK 1995
5 Hallor, Tomas Nora / IFK Nora 1997
5 Hellström, Ola Almby IK / Örebro AIK 2010
5 Ingjald, Johan IF Start 2013
5 Jansson, Lars  IFK Nora / ÅSKA 1983
5 Johansson, Johan IFK Nora 1986
5 Johansson, Sebastian Ås / Triathlongymnasiet / Nora / KFUM Örebro 2005
5 Jonsson, Stig Laxå OK 2013
5 Källström, Helena Möbelklenoden AB / Storådalens SK / Bromma 2010
5 Larsson, Anders Örebro / Örebro AIK 2003
5 Larsson, Karina Kungsörs SK 2008
5 Lauermann, Ludvig Kvismaredalens IF 1983
5 Liberg, Håkan OK Milan 2013
5 Lignell, Sivert IF Start 2006
5 Lindström, Tomas Åsbro GoIF 2007
5 Martin Regborn KFUM Örebro Friidrott 2011
5 Melander, Lucas Åsbro GoIF / KFUM Örebro 2005
5 Mossberg, Magnus Kopparbergs IF 1988
5 Männikö, Oiva Kungsörs SK 1993
5 Niklasson, Magnus Nora / IFK Nora 1997
5 Nilsson, Arne Nora 1988
5 Nilsson, Rune IFK Nora 1981
5 Pantti, Eija IFK Nora 1983
5 Persson, Bruno Brickebacken / Örebro AIK 1992
5 Persson, Tommy Storådalens SK  2012
5 Pettersson, Andreas Kumla SF 1993
5 Pettersson, Sven Kumla SF 1991
5 Ragnarsson, Göran Lindesberg 2011
5 Schweidenbach, Michael Nora / Larz-Erikz 2013
5 Skogman, Fredrik Karlskoga LK / LCK 2009
5 Skytt, Stefan Stocksäters IF / Östansjö SK 2010
5 Sundqvist, Mikael Järle / Ervalla SK / Frövi IK 2013
5 Svensson, Kjell Örebro AIK 1988
5 Torstensson, Mats Nora / Örebro Brandkår 1993
5 Wallenstein, Göran IFK Nora 1988
5 Vernersson, Lars Nora / Larz-Erikz 2010
5 Wirén, Rickard Örebro AIK 2000
5 Yngström, Carina Lindesberg / Storådalens SK 2011
5 Öberg, Stefan OK Milan  1989