Friidrottsskola 2017

Friidrottsskola 2017

I samarbete med Coop Konsum Nora

 

Sommaren närmar sig och då kommer IFK Nora att arrangera en friidrottsskolan. Boka in vecka 26, för då är det dags för en vecka full av friidrott. Det spelar ingen roll om du är nybörjare eller aktiv i en förening, vi anpassar verksamheten så att den passar alla! Rekommenderad ålder är 2012-2005. Yngre barn kan delta efter förmåga i målsmans sällskap. Vi kommer att ha en del aktiviteter gemensamt och dela upp gruppen efter ålder när det är lämpligt.

 

Vi kommer att köra måndag till torsdag mellan kl. 10.00-13.00. Här får du prova på längdhopp, tresteg, höjdhopp, kula, spjut, häcklöpning och mycket annat. Förutom friidrott kommer dagarna innehålla lekar, tävlingar och annat skoj!

 

Vi kommer att servera ett enklare mellanmål mitt på dagen för alla deltagare, med en macka, frukt och något att dricka. Ledare för friidrottsskolan är ungdomar från vår egen klubb.

På torsdagskvällen kommer vi att ha avslutningen där vi kommer att genomföra en enklare ”prova på friidrottstävling”, äta korv och glass och ha trevligt.

 

Vecka 26, datum 26-29juni

Plats, Norvalla

Pris: 250kr/deltagare

Tider: Måndag till torsdag klockan 10.00-13.00 samt avslutning på torsdagskvällen kl.17.30.

Anmälan sker till ifknora@home.se

Ange: Namn, adress, postadress, personnummer (10 siffror), telefonnummer, e-post och om det finns önskemål om specialkost!

Avgiften på 250kr betalas in på bankgiro 359-8398. Notera ditt barns namn på inbetalningen.

Max antal deltagare är 50 st, först till kvarn gäller.

 

Sista anmälningsdag är den 20 juni! Frågor besvaras av Erik Henrysson telefon 070/29 39 856, Per Lindén 070/3397023 eller via e-post, ifknora@home.se

 

Varmt välkomna!

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *