Bilder från tävlingen                                                                                       Resultatlista för utskrift med försättsblad    

Resultatlista från 67:e upplagan av Norasjön Runt.
Veteran-SM, DM samt VDM för Närke, ingår i Närkes långloppscup.
Lördag den 11 september 2021.
Tävlingsledare: Torbjörn Dahlqvist
Banlängd 21.097,5 meter
Väder: Molnigt och efter hand regnskurar, +16 grader.
Deltagarantal: 254
MÄN SENIORER    
1 Elias Rapp -99 Västerås FK 01:12:56      
2 Simon Sveder -91 Hällefors LK 01:15:50      
3 Patrik Jansson -92 Örebro AIK 01:17:46      
4 Jack Impola -92 Torsby Löparklubb 01:17:57      
5 Jonathan Kandelin -90 Örebro AIK 01:21:08      
6 Robin Skoglund -92 IFK Nora 01:28:07      
7 Oskar Hansson -97 KFUM Örebro Friidrott 01:28:53      
8 Johan Ingjald -87 IF Start 01:32:55      
9 Filip Tångström -88 Kumla SF 01:42:08      
10 Karl Kind -90 Örebro AIK 01:46:26      
11 Daniel Eriksson -89 IF Start 01:50:10      
     
MÄN JUNIORER    

1

Wilhelm Bergentz -02 KFUM Örebro friidrott 01:09:54 1:a DM    
     
M 35    
1 Per Arvidsson -86 IF Start 01:10:07 1:a VSM 2:a DM 1:a VDM
2 Andreas Ingberg -82 Örebro AIK 01:13:50 2:a VSM 2: VDM  
3 Christoffer Skantz -85 IF Göta Karlstad 01:17:50 3:a VSM    
4 Fredrik Rådström -83 Hällefors LK 01:19:39 3:a VDM    
5 Jakob Nilsson -84 Örebro AIK 01:20:10      
6 Gustav Grek -82 Örebro AIK 01:20:30      
7 Martin Duberg -85 Örebro AIK 01:20:41      
8 Mathias Viktorsson -82 LK Gränslöst 01:20:45      
9 Karl Wilenius -85 Lidköpings VSK 01:23:03      
10 Björn Eriksson -86 Örebro AIK 01:24:21      
11 Richard Dahlgren -84 Örebro AIK 01:29:09      
12 Joel Redeskog -86 Kumla SF 01:29:24      
13 Per Malm -84 Örebro AIK 01:29:36      
14 Mikael Vestergård -82 Almby IK 01:34:53      
15 Tobias Forsell -83 Hällefors Löparklubb 01:39:31      
16 Martin Nilsson -84 IFK Nora 01:45:20      
     
M 40    
1 Fredrik Eriksson -77 IK Akele 01:13:20 1:a VSM    
2 Daniel Oltegen -77 Lidköpings VSK 01:17:45 2:a VSM    
3 Mikael Tisjö -81 F Bålsta IK 01:18:23 3:a VSM    
4 Elias Zika -81 IF Start 01:19:42 1:a VDM    
5 Markus Liljenroth -79 Örebro AIK 01:20:38 2:a VDM    
6 Pär Englund -77 IF Start 01:21:20 3:a VDM    
7 Mårten Thelin -78 IK Akele 01:21:39      
8 Micael Waldenborg -81 Örebro AIK 01:25:20      
9 Fredrik Zeitelberg -78 Örebro AIK 01:26:57      
10 Jonas Janegren -79 IF Start 01:33:58      
11 Erik Andersson -78 Storådalens SK 01:35:00      
12 Claes Nilsson -77 Vretstorps IF 01:43:42      
13 Andrew Lowry -79 Örebro AIK 01:44:37      
     
 M 45    
1 Erik Anfält -76 Örebro AIK 01:12:09 1:a VSM 3:a DM 1:a VDM
2 Erik Framme -73 Hälle IF 01:14:50 2:a VSM    
3 Fredrik Johnsson -75 Örebro AIK 01:19:52 3:a VSM 2:a VDM  
4 Richard Löwenborg -76 Roma IF 01:20:31      
5 Pär Muhr -72 Västerås LK 01:22:33      
6 Göran Johanson -74 Bålsta IK 01:24:12      
7 Tommy Sundberg -74 Hällefors Löparklubb 01:26:41 3:a VDM    
8 Ulf Lekeborn -74 Storådalens SK 01:27:37      
9 Johan Svanholm -76 Örebro AIK 01:27:42      
10 Rickard Bergström -76 Örebro AIK 01:29:30      
11 Fredrik Widfeldt -75 Tjalve Friidrott Norrköp. 01:29:59      
12 Edmund Kurt -73 Örebro AIK 01:30:50      
13 Jonas Färnstrand -73 Örebro AIK 01:36:57      
14 Erik Hammarström -75 Örebro AIK 01:50:46      
15 Mattias Larsson -72 Östansjö SK 02:05:36      
     
M 50    
1 Per Åsberg -68 LK Roslagen 01:20:14 1:a VSM    
2 Magnus Magnusson -68 Lerum Friidrott 01:20:33 2:a VSM    
3 Max Lundberg -70 Björnstorps IF 01:23:11 3:a VSM    
4 Anders Pihl -70 Lerum Friidrott 01:24:06      
5 Lennart Olsson -69 Lerum Friidrott 01:24:15      
6 Daniel Bjärsvik -71 IK Hakarpspojkarna 01:26:19      
7 Rodney Hundermark -69 IFK Nora 01:27:40 1:a VDM    
8 Fredrik Hartman -68 Örebro AIK 01:27:50 2:a VDM    
9 Daniel Bjurhamn -68 IK NocOut.se 01:30:57      
10 Jesper Damström -70 Örebro AIK 01:31:30 3:a VDM    
11 Peter Törnqvist -69 Östansjö SK 01:31:57      
12 Magnus Liljerås -68 Östansjö SK 01:33:08      
13 Lars Ritzén -71 Oskarshamns SK 01:35:57      
14 Tomas Galmén -71 Örebro AIK 01:36:58      
15 Magnus Dahlberg -71 Västerås FK 01:37:56      
16 Daniel Öst -68 Östansjö SK 01:38:20      
17 Ulf Carlson -67 IFK Nora 01:44:27      
18 Fredrik Sandberg -67 IFK Nora 01:46:34      
19 Mats Ericsson -69 IFK Nora 01:46:56      
20 Peter Andersson -69 IFK Nora 01:49:40      
21 Anders Malmskär -67 Östansjö SK 01:52:59      
22 Jimmy Glinnerås -71 Örebro AIK 01:54:40      
23 Martin Larsson -71 IKJ Haninge 01:56:16      
24 Peter Sparrow -68 Örebro AIK 02:01:54      
25 Kent Johansson -68 Östansjö SK 02:05:30      
26 Greger Kammerland -68 IFK Nora 02:20:06      
     
M 55    
1 Anders Dahl -64 Högbo AIK 01:17:23 1:a VSM    
2 Sören Forsberg -63 Örebro AIK 01:20:51 2:a VSM 1:a VDM  
3 Sören Persson -65 IF Göta Karlstad 01:23:09 3:a VSM    
4 Anders Burman -63 Trångsvikens IF 01:24:42      
5 Niklas Wikner -64 Eksjö Södra IK 01:26:22      
6 Pasi Salonen -65 Umara Sports Club 01:29:38      
7 Anders Hansson -63 Solvikingarna 01:33:23      
8 Mikael Hansson -63 IF Start 01:35:49 2:a VDM    
9 Tony Back -66 IF Mantra Sport 01:36:19      
10 Roger Sköldkvist -65 IF Start 01:41:13 3:a VDM    
11 Michael Schweidenbach -66 IFK Nora 01:47:41      
12 Lars Karlsson -64 Östansjö SK 01:48:45      
13 Anders Edlund -64 Östansjö SK 01:57:22      
     
M 60    
1 Harri Mäkinen -59 IF Kville 01:31:07 1:a VSM    
2 Per Anders Ottersten -61 IF Göta Karlstad 01:32:28 2:a VSM    
3 Thomas Andersson -60 Umara Sports Club 01:37:08 3:a VSM    
4 Torbjörn Sjölander -61 Örebro AIK 01:40:00 1:a VDM    
5 Peter Persson -59 Lidköpings VSK 01:41:28      
6 Gert Ove Hellgren -58 Finspångs AIK 01:44:25      
7 Berzani Anter -58 Runacademy IF 01:49:04      
8 Kjell Kvarfordt -59 Fredrikshofs Friidrott 01:55:42      
9 Tord Blücher -58 Storådalens SK 02:18:34 2:a VDM    
     
M 65    
1 Hans Backström -53 Östansjö SK 01:48:20 1:a VSM 1:a VDM  
2 Per Börjesson -54 Östansjö SK 01:56:47 2:a VSM 2:a VDM  
3 Thomas Lindström -55 Åsbro GoIF 02:05:02 3:a VSM 3:a VDM  
4 Ove Karasiak -53 Åsbro GoIF 02:07:46      
5 Peter Comét -56 IFK Nora 02:27:25      
     
M 70    
1 Bo Persson -48 Almby IK 01:31:48 1:a VSM 1:a VDM  
2 Kjell Bäckström -47 Solvikingarna 01:49:12 2:a VSM    
3 Anders Jansson -47 Storådalens SK 01:51:06 3:a VSM 2:a VDM  
4 Eric Malm -49 IFK Nora 02:00:37 3:a VDM    
5 Bengt Nilsson -49 Östansjö SK 02:01:22      
6 Åke Mossberg -50 IFK Nora 02:54:20      
     
M 75    
1 Åke Palmqvist -46 IK Akele 01:51:35 1:a VSM    
2 Sven-Åke Persson -44 IK Akele 01:53:20 2:a VSM    
3 Sven-Olof Olofsson -46 Östansjö SK 01:59:48 3:a VSM 1:a VDM  
4 Per Wennberg -43 Hemlingby LK 02:52:48      
             
       
M 80      
1 Lennart Svensson -39 Borås Löparklubb 02:34:26 1:a VSM    
2 Arne Evertsson -41 Storådalens SK 03:09:27 2:a VSM 1:a VDM  
     
KVINNOR SENIORER    
1 Liduina van Sitteren -89 Örebro AIK 01:23:07 2:a DM    
2 Therese Fjordäng -88 Vretstorps IF 01:36:02      
3 Malin Hammerin -91 Borlänge LK 01:47:26      
     
KVINNOR JUNIORER    
1 Stina Eriksson -03 Karlslunds IF 01:38:08      
2 Solveig Börjel -00 Hjulsjö LK 01:53:59      
     
K 35    
1 Åsa Bergman -83 Västerås LK 01:37:30 1:a VSM    
2 Marit Nilsson -82 IFK Nora 01:40:33 2:a VSM 1:a VDM  
3 Anna Karlsson -82 Vretstorps IF 01:55:23 3:a VSM 2:a VDM  
4 Anna Janegren -82 IF Start 01:57:38 3:a VDM    
5 Sofia Oskarsson -83 IFK Nora 01:59:42      
     
K 40    
1 Erica Lech -77 Örebro AIK 01:19:17 1:a VSM 1:a DM 1:a VDM
2 Elmina Saksi -80 Tjalve Friidrott 01:25:16 2:a VSM    
3 Sandra Almer Carlson -81 IFK Nora 01:45:20 3:a VSM 2:a VDM  
4 Hanna Fridhamre -77 IFK Nora 01:49:54 3:a VDM    
5 Maria Lithell -81 Östansjö SK 02:01:15      
     
K 45    
1 Antje Wiksten -75 IF Start 01:32:00 1:a VSM 1:a VDM  
2 Petra Hanaeus -72 IF Start 01:33:13 2:a VSM 2:a VDM  
3 Karima Makrof -76 Majornas IK 01:34:58 3:a VSM    
4 Therese Persson -73 Örebro AIK 01:35:13 3:a VDM    
5 Anneli Ritzén -75 Oskarshamns SK 01:36:25      
6 Linda Take -73 IF Göta Karlstad 01:37:00      
7 Christina Greis Dahlberg -75 Västerås FK 01:38:06      
     
K 50    
1 Marie Dasler -68 IF Start 01:26:31 1:a VSM 3:a DM 1:a VDM
2 Åsa Nylander -67 FK Studenterna 01:30:35 2:a VSM    
3 Petra Klevmar -68 Umara Sports Club 01:33:04 3:a VSM    
4 Kerstin Liljerås -67 Östansjö SK 01:43:08 2:a VDM    
5 Annica Sjölund -67 IF Start 01:56:39 3:a VDM    
     
K 55    
1 Karin Schön -62 IF Kville 01:29:34 1:a VSM    
2 Christina Johansson -62 IF Kville 01:39:38 2:a VSM    
3 Åsa Hansson -66 Brohyttans IF 02:04:39 3:a VSM 1:a VDM  
4 Tina Forsberg -66 Storådalens SK 02:18:34 2:a VDM    
       
K 60      
1 Charlotta Thomasson -61 Spårvägens FK 02:01:24 1:a VSM    
2 Leila Toivonen -61 Storådalens SK 02:06:16 2:a VSM 1:a VDM  
       
K 65    
1 RoseMarie Enmalm -54 IF Start 01:47:07 1:a VSM 1:a VDM  
2 Ljiljana Persson -53 Almby IK 02:11:29 2:a VSM 2:a VDM  
       
K 70      

1

Britt Hellmark -50 Lidköpings IS

02:01:27

1:a VSM    
     
K 75    
1 Birgitta Jansson -42 Storådalens SK 02:18:46 1:a VSM 1:a VDM  
2 Gunilla Juthback -46 Hemlingby LK

02:22:07

2:a VSM    
MOTIONSKLASSEN
1 Niklas Hasselwander -79 Lockenkil 01:24:00
2 Lars-Erik Smedberg -84 CSK Ludvika Triathlon 01:28:56
3 Tom Impola -90 Torsby 01:30:31
4 Martin Fossan -81 Nora 01:33:45
5 Henric Petersson -74 Örebro 01:34:18
6 Henrik Einarsson -79 Runstreakers 01:34:28
7 Andreas Willman -75 Kopparberg 01:35:02
8 Senad Suhonjic -84 Norbergs OK 01:35:08
9 Tim Nylander -82 Bohus 01:36:05
10 Mats Bäckström -80 Hälleby 01:36:07
11 Tobias Eriksson -83 Örebro 01:37:05
12 Magnus Sandberg -84 Norberg 01:37:12
13 Tjodolf Sommestad -76 Lindesberg 01:38:17
14 Thomas Wadefjord -66 Fruktkakan Örebro 01:38:29
15 Jonas Fors -73 Ludvika 01:38:41
16 Daniel Söderström -78 The Runstreakers 01:38:51
17 Therese Rådendal -78 Karlskoga 01:39:08
18 Martin Wallin -73 CK Kultur Nora 01:39:12
19 Christofer Bornedal -85 Hallsberg 01:39:23
20 Klas Persson -80 Örebro 01:39:32
21 Lars Lanneborn -67 Örebro 01:40:10
22 Fanny Liljeberg -90 Nora 01:40:32
23 Ulf Engström -79 Kristinehamn 01:40:54
24 Agne Truss -78 Södertälje 01:41:02
25 Magnus Larsson -72 Eskilstuna 01:43:48
26 Niklas Hagberg -77 I´m a runner, Uppsala 01:43:49
27 Anders Haglund -74 OK Milan 01:43:52
28 Thomas Fridvinge -78 Falköping 01:44:02
29 Jennie Hysing -84 Stockholm 01:44:02
30 Jonas Granemar -79 Örebro 01:44:07
31 Peter M. Larsson -69 Nora 01:44:10
32 Ronnie Hansson -78 Nora 01:44:55
33 Jennie Thelin -79 Mjölby 01:45:46
34 Stefan Andersson -73 Källbottens IK 01:46:07
35 Jenny Dollerup -85 Dalkarlsberg 01:47:13
36 Terese Falkemar -92 Norrköping 01:47:14
37 Stefan Persson -70 Nora 01:47:44
38 Jonas Olsson -75 Örebro 01:47:54
39 Richard Halldén -70 Örebro 01:47:55
40 Patrik Bergman -79 Ställdalens AIK 01:48:02
41 Jakob Hofverberg -77 The Runstreakers 01:48:06
42 Klas Rosell -74 Nora 01:48:32
43 Calle Olsson -85 Nora 01:48:57
44 Arnaud Dillinger -74 Örebro 01:49:19
45 Erik Löfmarck -74 Nora 01:49:47
47 Jesper Park -75 IFK Örby 01:49:53
48 Tomas Thessén -76 Lindesberg 01:50:16
49 Magnus Nästesjö -85 Solna 01:50:36
50 Johan Ekblad -85 Mikkeller Running Club Örebro 01:51:04
51 Nicklas Gryth -73 Born 01:52:11
52 Jonatan Palmquist -76 Team Polyester Stockholm 01:52:39
53 Merle Farup -04 Nora 01:52:45
54 Johan-Fredrik Söderlöf -74 Löa SK 01:52:54
55 Åsa Persson -85 Örebro 01:53:36
56 Lennart Schultz -79 Stockholm 01:53:39
57 Johan Nordfeldt -82 Lindesberg 01:54:29
58 Magnus Wikström -66 Nora 01:56:30
59 Hans Sigge -56 Guldsmedshyttan 01:56:37
60 Martina Bornedal -83 Lidingö 01:56:51
61 Per Åkesson -62 Lund 01:58:56
62 Nina Huss -79 Lindesberg 01:59:30
63 Robert Haglund -71 Örebro 02:00:08
64 Ann Ekblom -72 Fjugesta 02:00:11
65 Robert Jilke -82 Lindesberg 02:00:31
66 Niclas Nyberg -82 Lindesberg 02:00:32
67 Ulrik Lindell -70 Örebro 02:00:39
68 Andreas Andersson -79 Örebro 02:02:02
69 Dzenan Plivac -77 Sörkastets SK Kristinehamn 02:03:11
70 Oumar Rahmani Chawi -78 Nora 02:03:26
71 Anna Karlberg -81 Lanna 02:04:22
72 Magnus Stålberg -70 Gamla Brandstations IF, Falun 02:04:44
73 Tina Einarsson -69 Nora 02:04:46
74 Niklas Nilsson -77 The Runstreakers 02:05:07
75 Gabriella Persson -74 Nora 02:06:05
76 Therese Johansson Berg -81 Lanna 02:09:28
77 Julia Höglund -82 Lanna 02:11:52
78 Stephanie Lowry -79 Örebro 02:12:13
79 Fabian Ståhl -91 Örebro 02:13:42
80 Maria Nilsson Hagberg -77 Uppsala Sweden Runner 02:13:47
81 Amanjeet Sandhu -63 Örebro 02:14:19
82 Anna Hansson -70 Lund 02:15:21
83 Dennis Almeteg -72 Ställdalens AIK 02:16:23
84 Jonas Lund -96 Nora 02:16:24
85 Bosse Wilhelmsson -60 Östansjö 02:16:42
86 Anna Florén -83 Falköping 02:22:31
87 Fredrik Gustafsson -78 The Runstreakers 02:23:08
88 Per Karlsson -67 Hallsberg 02:23:43
89 Ola Sjöstedt -66 Nora 02:25:12
90 Per-Johan Lindberg -54 IFK Nora 02:28:16
91 Rickie Ehn -87 Örebro 02:28:22
92 Anna Wikström -68 Nora 02:28:31
93 Dieter Hilpmann -52 Järnboås 02:34:18
94 Jonny Nilsson -54 Nora 02:54:37
95 Per-Erik Karlfeldt -51 IFK Nora 02:57:03