Här ser Du resultaten för IFK Noras Långlöpare.
Saknas något, skicka ett mejl !  peter.comet@ifknora.com

Resultat 2009  Resultat 2010  Resultat 2011  Resultat 2012 

Resultat 2013  Resultat 2014  Resultat 2015  Resultat 2016

Resultat 2017  Resultat 2018  Resultat 2019  Resultat 2020

           Resultat 2021


Resultat 2022

Tävlingsprogrammet

Närkes långloppscup

Maratontabell Närkes långloppscup

Maratontabell, samtliga poäng

Cuptävlingarna redovisas åldersklassvis. Löpare som
får 1 poäng, (3 när det gäller DM), får placering 7.

Nora Marathon, kvarts, halv eller hel, 220319
DM-VDM helmarathon

Klicka för resultatlista

 
Varvetmilen, 10km. 220320
19 Sofia Oskarsson 53:10
75 Eric Malm 56:19

 
Startmilen, 10km. 220402
Sen 7 Robin Skoglund 39:29
Sen 7 William Sallros 47:48
M 35 7 Martin Nilsson 46:03
M 45 7 Daniel Borg 45:54
M 50 7 Nils Rutqvist 59:10
M 55 5 Ulf Carlson 46:19
M 65 4 Peter Comét 1:02:09
M 70 1 Eric Malm 1:10:05
K 35 3 Jenny Dollerup 45:32

 
Örebro AIK halvmarathon 220420
K 35 2 Sofia Oskarsson 2:05:03
M 45 7 Daniel Borg 1:44:34

 
Kumla Stadslopp, 5km. 220424
Jun 6 William Sallros 22:50
M 65 6 Peter Comét 30:41
K 35 1 Jenny Dollerup 22:34

 
Korta terräng-DM, 4km. 220507
Jun 3 William Sallros 19:14
Jun 4 Alexander Elestedt 20:45
M 45 6 Daniel Borg 18:27
M 50 1 Magnus Mossberg 16:12
M 60 2 Joakim Oskarsson 19:05
M 65 4 Peter Comét 25:35
M 70 1 Eric Malm 21:45
K 35 1 Jenny Dollerup 19:01
K 35 2 Sofia Oskarsson 21:22

 
Hälleforsterrängen, 10km. 220514
Jun 2 William Sallros 53:17
Sen 2 Robin Skoglund 41:43
M 45 3 Daniel Borg 50:47
Jun 1 Solveig Börjel 1:00:27

 
Rallarrundan, 5km. 220523
Jun 7 William Sallros 21:26
M 65 4 Peter Comét 30:08

 
Vintrosaloppet, 5km. 220526
Jun 6 William Sallros 22:26
M 45 4 Daniel Borg 22:57
M 50 7 Nils Rutqvist 28:44
M 60 1 Joakim Oskarsson 23:24
M 65 7 Peter Comét 31:24
M 70 3 Eric Malm 26:51
K 35 1 Jenny Dollerup 22:56

 
Örebro Backyard Ultra, 220526
11 Rodney Hundermark 14 varv
53 Martin Nilsson 5 varv

 
Stockholm Marathon, 220604
277 Rodney Hundermark 3:03:50
1201 Mikael Persson 3:31:08
2620 Ulf Carlson 3:56:27
337 Marit Nilsson 3:46:23
411 Sandra Almer Carlson 3:51:38
1270 Sofia Oskarsson 4:31:02
1539 Hanna Fridhamre 4:41:59

 
Lindesjönloppet, 9km. 220606
Jun 1 William Sallros 46:53
M 35 5 Martin Nilsson 42:26
M 35 6 Matthias Larsson 44.06
M 45 5 Daniel Borg 43:46
M 50 5 Nils Rutqvist 55:21
M 60 1 Joakim Oskarsson 42:59
M 65 6 Peter Comét 59:24
M 70 2 Eric Malm 49:04
Jun 1 Solveig Börjel 57:22

 
Örebro AIK:s öppna KM, 10km. 220621
Jun 4 William Sallros 47:56
Sen 7 Robin Skoglund 38:07
M 50 1 Rodney Hundermark 36:47
M 70 1 Eric Malm 52:56

 
DM 5000m. 220628
Jun 3 William Sallros 20:59
M 45 5 Daniel Borg 22:48
M 50 1 Rodney Hundermark 17:43
M 65 7 Peter Comét 30:55
M 70 1 Eric Malm 25:20

 
Utmaningen - 150m simning, 8km cykel, 2km löpning,
220708

Klicka för resultatlista

 
Sommarmilen/Semesterhalvmaran, 220709
Motion 4 Jenny Kidler 49:29
M 35 7 Matthias Larsson 1:55:32
M 50 1 Rodney Hundermark 1:23:53
M 60 1 Joakim Oskarsson 1:45:16
M 70 1 Eric Malm 2:01:34
K 35 1 Jenny Dollerup 1:47:19

 
Dalenrundan, 5,8km. 220731
Jun 3 William Sallros 30:49
M 65 5 Peter Comét 37:48
Jun 2 Kim Semstrand 28:15

 
DM 10000m. 220820
M 50 3 Magnus Mossberg 40:16
M 70 1 Eric Malm 54:20
Jun 1 Kim Semstrand 46:56
K 35 1 Jenny Dollerup 47:05

 
Östansjöloppet, 10km. 220827
Jun 1 William Sallros 53:05
M 45 4 Daniel Borg 49:30
M 70 1 Eric Malm 56:32

 
Spartacusstafetten, 6-3-9km. 220907
Män x x x
xx Lag 1 Sofia Oskarsson xx
x x Alexander Elestedt xx
x x Joakim Oskarsson xx
x x x xx
xx Lag 2 William Sallros xx
x x Peter Comét xx
x x Kim Semstrand xx
x x x xx

 
Norasjön Runt, 21km. 220910

Resultatlista

 
Tarstaborgsrundan, 9km. 220918
x x x x
x x x x
x x x x